2019/04/03

Czarek Sokolowski: Photographer of Democracy


Większość z pewnością Czarka zna. A dla tych, którzy nie mieli jeszcze przyjemności go poznać, kilka słów o bohaterze naszego filmu.
Czarek Sokołowski – od ponad 38 lat fotoreporter amerykańskiej agencji Associated Press. Autor słynnego zdjęcia wykonanego w Moskwie podczas Puczu Janajewa, przedstawiającego „rosyjskiego Rambo” – czołgistę na moskiewskiej ulicy. Za to zdjęcie otrzymał w 1991 roku jako jedyny Polak prestiżową nagrodę Pulitzera w dziedzinie fotografii.
Karierę zaczynał od dokumentowania czasu przemian ustrojowych w Polsce, narodzin ruchu Solidarności, wydarzeń stanu wojennego oraz rodzącej się demokracji. Naoczny świadek większości najważniejszych wydarzeń w Polsce i Europie Środkowo- Wschodniej od 1981 roku, na swoich fotografiach pokazywał proces kształtowania się ustroju demokratycznego w Polsce, rozpad ZSRR, dokumentował też rodzącą się wolność byłych republik radzieckich, obalenie dyktatury Ceausescu w Rumunii, czy wojnę w Jugosławii.
Czarek to również pełen klasy, ironii i humoru dokumentalista życia codziennego oraz autor obszernego i stale wzbogacanego cyklu autoportretów, które od wielu lat wykonuje przy okazji swojej pracy zawodowej.
A prywatnie - nasz przyjaciel 

Więcej informacji na stronie filmu: